خوراکی‌ها و ابزارهایی که بچه‌ها را نابغه می‌کند/فعالیت با بچه‌ها در خانه

مبلغ/ خیلی از خانواده ها برای باهوش شدن بچه هایشان به دنبال راهکارهای عجیب و غریب می گردند، مثل خرید اسباب بازی های گران قیمت، در حایکه با همین لوازم ساده منزل می توان بچه های نابغه تربیت کرد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، همه خانواده ها به دنبال داشتن فرزند سالم با تربیت خوب هستند. همه می خواهند نابغه و با هوش تربیت کنند بنابراین خانواده هایی که از لحاظ مالی مرفه و یا متوسط به بالا هستند، تلاش دارند با روش های عجیب و غریب یا خریدن اسباب بازی های رنگ به رنگ و لاکچری فرزندانشان را باهوش کنند درحالیکه این روش  ها جواب نمی دهد و خریدن اسباب بازی های رنگ به رنگ بی فایده است.

همین که بچه شما در خانه آزاد باشد و هر از گاهی در طبیعت بگردد و بتواند آن را لمس کند، باعث فعال شدن سیستم عصبی و سلول های مغزش می شود.شما چقدر در منزل به بچه هایتان آزادی می دهید؟ آیا از آن دست افرادی هستید که وسایل گران قیمت در منزل تزیین کردید و اجازه دست زدن بچه ها به هیچ چیز را نمی دهید یا اینکه با لوازم ساده خانه و وسایل مختلف بچه ها را آزاد می گذارید تا بازی کرده و تجربه کسب کنند؟

اما با چه لوازم و وسایلی می توان بچه باهوش از سنین دو ـ سه سالگی تا شش سال تربیت کرد:

۱- تخم مرغ

یک تخم مرغ به فرزندتان بدهید و از او بخواهید که از آن مراقبت کند، احتمالا در بارهای اول آن را خواهد شکست اما دفعات بعد دقت بیشتری می کند.

تجربه محافظت از یک شیء شکننده برای رشد ابعاد مختلف هوش فرزند را تقویت می کند.

۲ لیوان شیشه ای

یک لیوان شیشه ای به کودک بدهید و از او بخواهید از داخل لیوان اطراف را ببیند، اینطور تفاوت اشیای شفاف و غیر شفاف را از هم تشخیص می دهد و می تواند آن را توضیح دهد.

حتی می توانید با چند تکه چوب یا قاشق روی چند لیوان مختلف بزنید تا صداهای متفاوتی ایجاد کند نیازی نیست برای این کار اسباب باز یهای مختلف را برای بچه بخرید که از قضا خیلی هم به آنها توجه ای نداشته باشد.

۳ حبوبات

هر حبوباتی که در منزل دارید، یک مشت بردارید و درون ظرفی بریزید و از بچه تان بخواهید که آنها را از هم جدا کند. البته این کارها می بایست براساس سن بچه باشد نه اینکه از یک نوزاد بخواهید چنین کاری بکند. این کار برای یک بچه پنج تا شش ساله یک مهارت دستوری مفید است.

۴ بشقاب و کاسه و ظروف

چند کاسه و بشقاب با اندازه های مختلف به کودک بدهید و از او بخواهید به ترتیب اندازه آنها را بچیند، این کار باعث افزایش تمرکز کودک می شود. نگهداری و سرو صدا با کاسه و بشقاب ها حتی برای نوزادها هم جوابگو است.

۵ برنج و نمک

کمی برنج یا نمک درون سینی بزرگی بریزید و بگذارید کودک نقاشی بکشد. بچه ها از دست زدن به این خوراکی ها حتی مثل شن و ماسه لب دریا هم خوش‌شان می آید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.