قرآن‌های خطی و مینیاتورهای ایرانی در موزه وکیل مجارستانی+فیلم

مبلغ/ مجموعه «کایر» متعلق به وکیل مجارستانی که با فرش شروع شد، به تدریج با سرامیک، به ویژه موارد نادر لوستر از بین‌النهرین، مینیاتورهای ایرانی و مغول، مجسمه‌ها و منسوجات ایتالیا و فرانسه و تعدادی نسخه خطی قرآن غنی‌تر شد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا، هنر اسلامی با توجه به گستردگی و تنوع آن همواره مورد توجه بسیاری از موزه‌های جهان بوده و بیشتر موزه‌ها حتی اگر بخشی جداگانه برای آثار اسلامی نداشته باشند، تلاش می‌کنند که از آن برای بالا بردن جایگاه تاریخی خود استفاده کنند.

اما موزه‌های دولتی تنها مراکزی نیستند که به آثار اسلامی علاقه نشان می‌دهند. آثار اسلامی در برخی از مجموعه‌های جمع‌آوری شده کلکسیون‌داران خصوصی جایگاه خاصی دارند. این موضوع با توجه به اسرارآمیز بودن ذاتی تمدن‌های شرقی و اسلامی برای غربیان بسیار جالب و قابل توجه است.

ادموند دی اونجر (Edmund de Unger) یکی از همین مجموعه‌داران خصوصی است که آثار اسلامی زیادی را در مجموعه شخصی وی می‌توان یافت. اونجر در ۶ آگوست ۱۹۱۸ در بوداپست، پایتخت مجارستان به دنیا آمد و ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در منطقه هام در نزدیکی لندن درگذشت.

ادموند اونجر در خانواده‌ای هنری متولد شد. پدرش یک مجموعه‌دار خصوصی فرش و یکی دیگر از خویشاوندانش معمار طراحی موزه ملی مجارستان بود. او در سال ۱۹۳۴ برای یادگیری زبان انگلیسی به لندن رفت و بعد از آن، در رشته‌های اقتصاد مؤسسه اقتصادی کیل، حقوق دانشگاه بوداپست و تاریخ کالج هرتفورد در آکسفورد تحصیل کرد.

در بازگشت به مجارستان و پس از جنگ جهانی دوم، او هتل آستوریا در بوداپست را بازسازی و اداره کرد، تا اینکه در سال ۱۹۴۸ توسط رژیم کمونیستی مصادره شد.

در سال ۱۹۴۹ اونجر به طور دائم به بریتانیا مهاجرت کرد و به عنوان وکیل وارد حرفه وکالت شد. او در این دوره از مصر بازدید کرد و به هنر قبطی و اسلامی وارد شد. پس از بازگشت به بریتانیا، اونجر وارد کار املاک شد و این حرفه به او امکان داد تا مجموعه هنری خود را پس از جنگ که «مجموعه کایر» (Keir Collection) نامگذاری کرده بود، به یکی از خانه‌های خود منتقل کند. این مجموعه که با فرش شروع شد، به تدریج با سرامیک، به ویژه موارد نادر لوستر از بین‌النهرین، مینیاتورهای ایرانی و مغول، مجسمه‌ها و منسوجات ایتالیا و فرانسه غنی‌تر شد.

در این مجموعه نسخه‌هایی از قرآن که در آن‌ها از طلا استفاده شده و متعلق به قرن‌های هفتم و هشتم هجری است به چشم می‌خورد.

همچنین صفحاتی از کتاب فقه حنفی مجمع البحرین و ملتقی النرین متعلق به قرن هفتم هجری از دیگر آثار عرضه شده در این موزه شخصی است.

در ویدئوی زیر نگاهی داریم به آثار عرضه شده در این مجموعه هنری خصوصی.

اونجر یکی از بزرگترین مجموعه‌داران آثار هنری مجارستان بود. او در لندن مجموعه کایر (Keir Collection)، یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنر اسلامی را پس از جنگ جهانی دوم ایجاد کرد، که در سال ۲۰۰۸ و براساس وصیت اونجر، به موزه هنرهای اسلامی پرگامون در برلین انتقال داده شد.

زمان مراقبت موزه پرگامون از این مجموعه در جولای ۲۰۱۲ به پایان رسید و از مِی ۲۰۱۴ تا کنون این مجموعه از سوی موزه هنر دالاس در تگزاس آمریکا اداره می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.