نگاهی به اولین استارتاپ اسلامی در حوزه سلامت روان

مبلغ/ خدمات اپلیکیشن Shezlong در بستری برای ارائه روان‌درمانی آنلاین ارائه شده و برای هر کسی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که سلامت روان خود را در خطر می‌بیند، قابل استفاده است. این خدمات از طریق جلسات درمانی ویدئوکنفرانس و چت‌روم‌های آنلاین ارائه می‌شود.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا، در سال‌های اخیر ارائه بسیاری از خدمات اجتماعی به افراد از طریق اپلیکیشن‌هایی که از طرف استارتاپ‌ها و شرکت‌های بزرگ رونق گرفته است. به نظر می‌رسد که با توجه به روند رو به رشد فناوری‌های مبتنی بر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی طیف ارائه این خدمات و حوزه‌های آنها در آینده تغییر خواهد کرد و تخصصی‌تر و گسترده‌تر خواهد شد.

موضوعات مرتبط با سلامت یکی از بخش‌هایی است که با توجه به نیازهای مردم و پویایی اقتصادی حوزه سلامت، از جمله بخش‌هایی است که استارتاپ‌ها در آن وارد شده‌اند.

با وجود اینکه برخی از افراد عقیده دارند که حوزه سلامت بیش از اندازه تخصصی است که استارتاپ‌ها بتوانند در آن حضور داشته باشند و در کنار آن موفق باشند، اما استارتاپ‌هایی وجود دارند که تلاش کرده‌اند که در بخش سلامت به کمک بیماران و پزشکان بیایند و خود را به عنوان بخشی از خدمات وارد بازار حوزه سلامت کنند.

برای مثال، Arogga  از جمله استارتاپ‌هایی است که در حوزه دارو و مراقبت‌های بهداشتی فعالیت می‌کند. این استارتاپ در سال ۲۰۱۱ و توسط کارآفرین بریتانیایی ـ بنگلادشی به نام روزینا مازومدر (Rosina Mazumder)  بنیان نهاده شده و تمرکز آن بر خدمات مشاوره دارویی، خرید دارو، پیدا کردن داروخانه مورد نیاز کاربران و داروهای کمیاب است. علاوه بر این Arogga می‌تواند حتی نمونه‌های مورد نیاز آزمایشگاه به راحتی از خانه کاربران خود انجام دهد.

تلاش برای ارتباط دادن بیمار و پزشک

اما خرید دارو و رساندن آن به دست مشتریان تنها یکی از خدمات استارتاپ‌های فعال در حوزه سلامت است. تلاش برای ارتباط دادن بیماران و پزشکان و مشاوره به بیماران یکی دیگر از خدماتی است که استارتاپ‌های حوزه سلامت در آن وارد شده‌اند. این موضوع در مورد استارتاپ‌های پزشکی در کشورهای اسلامی و مخصوص مسلمانان از جنبه دیگری مورد توجه است، زیرا رعایت مسائل شرعی بین پزشک و بیمار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از سوی دیگر، مسائل مرتبط با سلامت روان در دوران کنونی و به خصوص به دلیل تأثیرات روحی قرنطینه و تغییرات سبک زندگی در زمان شیوع کرونا باعث شده که توجه به سلامت روان بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کند.

یکی از استارتاپ‌هایی که در این زمینه فعالیت دارد، استارتاپی به نام Shezlong بوده که تمرکز آن روی سلامت روان است.

حرف بزن تا کمک کنیم

Shezlong  در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و به بیماران اجازه می‌دهد از طریق تماس‌های ویدئویی آنلاین با روان‌شناسان و روانپزشکانی که در اپلیکیشن این استارتاپ حضور دارند ارتباط برقرار کنند. به عبارت دیگر، Shezlong  جلسات رایگان برای ارزیابی سلامت روانی بیماران و تشخیص مشکلات روانی ارائه می‌دهد. این پلتفرم از درمان رفتاری شناختی برای آموزش نحوه مدیریت استرس و اضطراب به افراد استفاده می‌کند.

این استارتاپ توسط احمد ابوالحاز، یک مهندس نرم‌افزار مصری تأسیس شد. انگیزه ابوالحاز برای تأسیس این استارتاپ حادثه‌ای بود که هنگام اسب سواری برای وی پیش آمد و به دستور پزشک به ۳ ماه استراحت در تخت ملزم شد. الحاز تلاش می‌کرد که مثبت‌اندیشی داشته باشد اما وضعیت روانی وی بسیار بد بود و می‌دانست که برای گذراندن روزهای کسل‌کننده و تکراری به کمک روانی نیاز دارد.

ابوالحاز تصمیم گرفت Shezlong را برای کمک به افرادی که شرایط مشابه دارند، ایجاد کند؛ بستری برای ارائه روان‌درمانی آنلاین برای هر کسی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که سلامت روان خود را در خطر می‌بیند. این خدمات از طریق جلسات درمانی ویدئوکنفرانس و چت‌روم‌های آنلاین ارائه می‌شد.

در جولای ۲۰۱۵، ابوالحاز با روانپزشکی به نام محمد الشامی همکاری کرد تا Shezlong را با خدمات جدیدتری ارائه دهند. آنها با هم این بستر را ایجاد کردند، تا جایی که در حال حاضر ۱۴ هزار بیمار از ۴۵ کشور مختلف از طریق جلسات ویدئویی آنلاین به دنبال درمان هستند.

هنگامی که مشتریان به وب‌سایت وارد می‌شوند، از آنها خواسته می‌شود که به کدام زبان ترجیح می‌دهند ادامه دهند. آنها از بین ۸۸ متخصص در رشته‌‌های مختلف، درمانگر خود را متناسب با نیاز خود انتخاب می‌کنند و می‌توانند یک پیام ارسال، یا یک قرار ملاقات تصویری رزرو کنند.

این استارتاپ که با شعار «حرف بزن تا کمک کنیم» فعالیت کرده، نه تنها به دنبال افزایش تعداد کاربران خود است، بلکه تلاش دارد با شرم فرهنگی مربوط به روان‌درمانی نیز مبارزه کند. سن مشتریان این اپلیکیشن بین ۲۵ تا ۴۵ سال است. از هر ۱۰ نفر کاربر شش نفر زن و ترکیبی از متخصصان، خانه‌دار، مادر و زوج‌ها هستند.

این پلتفرم که در حال حاضر میزبان بیش از ۵۰۰ مشاور است، ۱۰ هزار مورد را از چندین کشور از جمله مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، آلمان و ایالات متحده جذب کرده است. به گفته ابوالحاز، بنیانگذار و مدیر عامل  Shezlong، سلامت روان در هر مرحله از زندگی مهم است و مأموریت ما در Shezlong این است که به مردم در مدیریت سلامت روانی خود در هر زمان کمک کنیم و درمان را برای همه در دسترس قرار دهیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.