جدیدترین کتاب‌های این ۸ ناشر را بشناسید

گشتی در سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران

امیرحسین گوهری‌پور: نمایشگاه کتاب تهران، سی و پنجمین سال خود را پشت سر می‌گذارد. شاید بتوان گفت که این برنامه، مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور است. رویدادی که همه سنین از خردسال تا بزرگسال و با هر سلیقه و هدفی به سراغ آن می‌آیند. گزارش خبرنگار مبلغ، از مهم‌ترین ناشران دینی و جدیدترین آثار آن‌ها را در ادامه می‌خوانید:

انتشارات لیله القدر

«مدیریت و سازندگی» عنوان کتاب جدیدی از مرحوم علی صفایی حائری است. انتشارات لیله القدر که سال گذشته از ناشران دینی مطرح به شمار می‌رفت، امسال با رونمایی جدیدش مخاطبین خود را مجدد پای درس استاد نشانده است.

دکتر جواد درافشان، مدیر انتشارات درباره کتاب مدیریت و سازندگی می‌گوید: «استاد صفایی حائری در سن ۱۸ سالگی اولین کتاب خود را با نام «مسئولیت و سازندگی» می‌نویسند. در این کتاب با رویکرد تربیتی و معرفتی به موضوع انسان ورود می‌کند که جزو کتب پرفروش ما هم به شمار می‌رود. کتاب «مدیریت و سازندگی» در ادامه کتاب اول نوشته شده است؛ که در موضوع نحوه مدیریت سازمان‌ها و تشکیلات، محتوای نو و جدیدی را از منظر اسلام ارائه می‌دهد.»

انتشارات دلیل ما

این انتشارات که در موضوعات تاریخی و دینی از ناشران پرکار کشور محسوب می‌شود؛ دست به چاپ کتابی با عنوان «شرح حال خطبای نامی ایران» به کوشش محمدرضا مبلغی زده است. این کتاب به دل هیئت‌ها آمده و منبر را که جزئی از مناسک تاریخی شیعه بوده است به عنوان محور کار خود قرار داده و شخصیت‌های معنوی مجالس حسینی را زیر ذره بین برده است.

نویسنده این کتاب می‌گوید: «هدف من از نگارش این کتاب علاوه بر تکریم جایگاه خطیبان نامی شیعه این بود که بدانند علمای بزرگ ما با گفتن روایات محکم مورد احترام مردم بودند و از این رو روایات ضعیف را روی منبر نگویند.»

نشر شاهد

جدیدترین کار نشر شاهد که جزو آثار ادبی به شمار می‌رود با نام «یا کریمان کرمان» اثر هاشم کرونی است. یا کریمان کرمان در قالب ۹۹ شعر نگاشته شده که اندوه و سوز و گداز حمله تروریستی کرمان را روایت می‌کند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

هنوز بردن نامت برایشان سخت است / اگرچه قیمت آن، مرگ غنچه ها بشود
اگرچه قامت مردی شکسته و خسته / و دست مادر و کودک ز هم جدا بشود
هنوز نام بلندت طلایه دار است عشق /  هزار بار اگر خاک و خون به پا شود…

نشر معارف

کتاب «مقتل حسینی نوجوان» با قلمی روان و شیوا به طوری که به راحتی می‌تواند با نسل جدید ارتباط برقرار کند، واقعه کربلا و اتفاقات محرم سال ۶۱ هجری و قیام امام حسین را روایت می‌کند. علی شعیبی به شیوه‌ای مستند و عالمانه و با حفظ سنت مقتل نگاری، روایت عاشورا را به تصویر کشیده است. اثر دیگر این نویسنده مقتل فاطمی است که در کنار مقتل حسینی توسط نشر معارف و به تازگی در نمایشگاه عرضه شده است.

دیگر اثر تازه از دفتر نشر معارف  کتاب «خاکستر گنجشک ها» به قلم حامد عسکری است. این کتاب، حاوی ۴۴ داستان کوتاه اما غرق اندوه است که خواننده را با حوادث بیمارستان المعمدانی همراه می‌کند.

پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی

«شهره بر مناره- مطالعه انتقادی فعالیت روحانیون خرده سلبریتی در اینستاگرام» که اثر مشترک علی مومنی و عبدالله بیچرانلو است؛ از جدیدترین و البته نادرترین اثر در حوزه فضای مجازی و سبک زندگی دینی با محوریت اینستاگرام است. اینستاگرام که فضای پر مخاطب و جذابی برای ایرانی‌ها دارد و در این بین بعضی روحانیون و واعظان مشهور نیز این فضا را مناسب تبلیغ نوعی سبک زندگی با رنگ و بوی دینی یافته‌اند. شهره بر مناره روایتی انتقادی از این حال و هوای فضای مجازی است.

بنیاد مکتب حاج قاسم

«باران گرفته است»، حکایت‌گر زندگی ساده اما پر فراز و نشیب حاج قاسم سلیمانی است. ویژگی این اثر بر خلاف آثار دیگری که درباره حاج قاسم نوشته شده است، تصویر کردن مهر و عطوفت و زیست ساده و بی آلایش کودکی و نوجوانی قاسم سلیمانی تا ابتدای انقلاب اسلامی ایران است. احمد یوسف زاده که نگارش کتاب معروف آن ۲۳نفر را در کارنامه خود دارد، در جدیدترین اثر خود روایت‌گر آن جنبه از سردار سلیمانی است  که در قالب یک انسان روستایی به شهر می‌آید و با اتفاقات مهمی روبه رو می‌شود .

نشر دارالعرفان

شیخ حسین انصاریان که با زبان نرم و لطیف و البته پند آموزش، جوانان مشتاق را گرد منبرش جذب می کند؛ این‌بار در اثر جدیدش «نماز و نیاز» به رابطه خالق و مخلوق پرداخته است. او تفسیری از نماز که قشنگ ترین رابطه خدا و انسان است را برای مخاطبین شرح می‌دهد. نماز و نیاز در ۱۰۴ صفحه و در قطع رقعی توسط نشر دارالعرفان به نمایشگاه کتاب عرضه شده است.

انتشارات انقلاب اسلامی ایران

موسیقی از جمله موضوعات چالش برانگیز در فقه است که هنوز در کشور به طور کامل حل و فصل نشده است. اما این‌بار مهدی گرامی پور به میدان آمده و بیانات رهبر انقلاب را به زبانی ساده و کاربردی درباره موسیقی گردآوری کرده است. پیش از این اثر، انتشارات، اقدام به چاپ کتابی با عنوان «غناء و موسیقی» کرده بود که به طور تخصصی و با نگاهی فقهی به مسئله موسیقی پرداخته بود. اما این اثر جدید، همه مخاطبین عام و خاص را مدنظر قرار داده و سطر به سطر کتاب ما را با نگاه فرهنگی و هنری رهبر انقلاب و نگرانی‌ها و دغدغه‌های ایشان آشنا می‌کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «غفلت از ویژگی‌های موسیقی پیامدهای عدیده‌ای دارد، زیرا موسیقی ابزاری مهم در انتقال مفاهیم بوده که فراتر از زبان و ملیت‌های مختلف است و بی توجهی به آن گاهی اهداف انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چون موسیقی عنصری موثر در انتقال اهداف نیکو و اهداف سخیف است و در صورت اهمال در شناخت و ویژگی‌های موسیقی، گاهی با یک موسیقی سخیف اهداف انسان تغییر کرده و  مسیرش دگرگون می‌شود.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.