مشکلات زندگی جانباز اعصاب و روان

چقدر درباره زندگی جانبازان اعصاب و روان دوران دفاع مقدس و خانواده های آنها اطلاع داریم؟ به گزارش مبلغ، کتاب «رازی بین من و تو»، داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که در جوانی عازم جبهه می‌شود.
«علی» شخصیت اصلی این کتاب است که در جبهه در اثر موج انفجار آسیب می‌بیند و از آن دوران این توهم را دارد که همرزم و دوست خود را کشته است. شخصیت اصلی کتاب «رازی بین من و تو» نماینده‌ای از جانبازان اعصاب و روان است.

محمدرضا امیرخانی، نویسنده کتاب درباره این اثر به نکات زیر اشاره داشت:

  • برای نگارش این کار ابتدا باید پژوکشی میدانی درباره جانبازان اعصاب و روان و دشواری‌هایی که خانواده‌های آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، انجام می‌شد؛ به همین دلیل با همکاری یکی از روانشناسان با تعدادی از همسران این جانبازان با گفت‌وگو پرداختیم تا با اهم دغدغه‌های آنها پی ببریم.
  • خانواده‌های این دسته از جانبازان با مشکلات مضاعفی روبرو هستند، اما مانند گذشته عاشقانه زندگی می‌کنند. در پژوهشی که انجام شد، متوجه شدیم با وجود اینکه این مشکلات هست و گاه برخوردهای نامناسب هم دیده می‌شود، اما همسران این جانبازان صبور و مهربان در کنارشان ایستاده‌ و آنها را تنها نگذاشته‌اند.
  • تلاش کردم در این کتاب با نگاهی انسانی و نه شعاری به مقوله جنگ و زندگی جانبازان بپردازم.
    ما هرچه در زمینه دفاع مقدس کار کنیم، کم است. جوانان امروز ما از ایثاری که این جانبازان کردند و برای افتخار کشور و ملت جان خود را کف دست گذاشتند، اطلاعی ندارند. باید در قالب آثار هنری و ادبی مطرح شود که چرا با وجود اینکه گاز اعصاب در زمان جنگ جهانی دوم اختراع شد، در آن زمان استفاده نشد و در جنگ تحمیلی به کار گرفته شد؟ ایران چگونه مقابل کشورهای متعدد که مستقیم و غیر مستقیم در این جنگ حضور داشتند، ایستاد؟ …//
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. بھروز می‌گوید

    درود۔عزیزان جانبازھمگی قابل احترام وجزوازتاریخ!!!ای سرزمین پرازفرازونشیب ھستندولی عزیزان اعصاب وروان بسیارمظلوم وگاھافراموش شدہ اندواین ازارق وشرف وفرھنگ این سرزمین بدوراست کہ ملت ایران قھرمانان ملی خودراموردکم لطفی قراردھند۔۔۔