زرتشتیان قم زمین های خود را وقف حضرت معصومه کردند

مبلغ/ استاد عابدی گفت: زرتشتیان قم با ورود حضرت با ایشان بیعت کردند و زمین‌های خود را وقف کردند و در تاریخ است که اولین گروهی که خمس پرداخت کردند قمی‌ها بودند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از شفقنا، استاد حوزه علمیه قم در مراسم خطبه خوانی خدام حرم مطهر بانوی کرامت در آستانه سالروز ورود این حضرت به قم اظهار کرد: در زمان حضرت معصومه سلام الله علیها بحث تعلیم قرآن رواج داشت و یک مکتب تفسیری در شهرهای مختلف اسلامی رواج یافته بود.

او با بیان اینکه در زمان حضرت معصومه سلام الله علیها در کوفه اقدامات یهودیان علیه مسلمانان مطرح بود، گفت: بازار عراق به کلی به دست یهودیان افتاده بود و حضرت معصومه سلام الله علیها یونس بن عبدالرحمن را دعوت می کنند تا شرایطی را فراهم کند که بازار مسلمانان را خود مسلمانان اداره کنند.

عابدی با بیان اینکه در بغداد یهودیان تصمیم گرفتند که حضرت معصومه سلام الله علیها را مسموم کنند و زنی را برای این کار اجیر کردند ولی موفق نشدند، افزود: در حرکت حضرت معصومه سلام‌الله علیها به سمت ساوه و قم در همدان هم تصمیم به قتل ایشان گرفتند و این تهدید ادامه داشت تا اینکه بالاخره یهودیان در ساوه به مقصود خود رسیدند و همراهان حضرت را به شهادت رساندند و خود ایشان را هم زخمی کردند که از آنجا حضرت به سمت قم آمدند و در قم از دنیا رفتند.

او با اشاره به خیر و برکتی که حضرت معصومه سلام الله علیها با خود به شهر قم آوردند، ابراز کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها اسلام و تشیع را با خود به این منطقه آوردند و حتی زرتشتیان قم با ورود حضرت با ایشان بیعت کردند و زمین‌های خود را وقف کردند و در تاریخ است که اولین گروهی که خمس پرداخت کردند قمی‌ها بودند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه به دنبال ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به قم ابراهیم بن هاشم فرهنگ تشیع و احادیث اهل بیت(ع) و مسائل فقهی را از کوفه به قم منتقل کرد، افزود: حضرت معصومه سلام الله علیها نقش اصلی را در شیعه کردن مردم این مناطق داشتند و افراد بعد از ایشان مانند علی بن ابراهیم قمی احکام دین را به مردم یاد دادند.

او خاطرنشان کرد: احکام فقهی که در قم مطرح می شود و اینکه قم مرکز فقهی تشیع شد به برکت ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به این شهر مقدس است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.