تحولی در کتاب‌های شهید چمران

مجموعه آثار سردار شهید دکتر مصطفی چمران، با گرافیک جدید و حروف‌چینی و صفحه‌آرایی حرفه‌ای در قالب مجموعه‌ای یک‌دست با هویتی یک‌پارچه که هر جلد یادآور کل مجموعه است، منتشر شده است.
به گزارش پایگاه فکر و فرهنگ مبلغ، آن‌چه در اولین نگاه آدمی را جذب می‌کند، رنگ‌هایی است که گرافیست برای هر جلد متناسب با محتوای آن انتخاب کرده است.
اگر با مفاهیم و بیان رنگ‌ها آشنا باشی، انتخاب رنگ هر جلد را تحسین می‌کنی: رنگ سبز-آبی ویژه‌ای که یادآور پاکی آسمان است برای کتاب عرفانی فلسفی «انسان و خدا»، رنگ سرخ- قهوه‌ای که یادآور عشقی حماسه‌ساز است و خود دکتر را تداعی می‌کند برای کتاب «حماسه، عشق و عرفان»، رنگ نارنجی صحراهای خشک و تفتیده دهلاویه و قصرشیرین در تابستان برای کتاب «رقصی چنین میانه میدانم آرزوست»، رنگ زیتونی میوه بهشتی برای کتاب «زمزم عشق» و  رنگ پاک اصیل بنفش ایرانی تذهیب و  مینیاتور را برای کتاب «کردستان» و قرمز شهادت و عشق و وارستگی برای کتاب «علی، زیباترین سرود هستی». این رنگ‌ها در برخی صفحات داخل کتاب نیز راه یافته و مفهوم را بیشتر منتقل می‌کند.

توجه دیگر طراح به پشت جلد مجموعه است که هر کدام در عین نمایش پیوستگی، مجموعه عکس زیبایی را از خود دکتر چمران قاب کرده است.
یکی از چالش‌های آثاری که در گذشته چاپ شده و تا امروز مخاطب دارد، دل کندن ناشران از طرح‌ها و کتاب‌آرایی‌هایی است که امروز برایشان نوستالژیک شده است و نمی‌توانند به تغییرات همه جانبه در ساختار زیبایی شناختی دیگری رضایت بدهند.  ولی احساس می‌شود بیناد شهید چمران، از این چالش هم موفق به در آمده و این بار نسل جوان امروز را میزبانی کرده است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.