آیا ۳۱۳ نفر یاران امام مهدی(عج) تکمیل نشده است؟

از جمله شرایط ظهور افرادی هستند که از اطراف جهان به امام قائم (ع) می‌پیوندند

به گزارش پایگاه فکر و فرهنگ مبلغ، ازجمله این شرایط و زمینه‌ها، وجود اصحاب و یارانی است که حضرت را یاری رسانند و اهداف و منویات امام علیه السلام را به اجرا درآورند؛ زیرا انقلاب جهانی مهدوی همانند دیگر انقلاب‌ها، انقلابی بشری است با این تفاوت که این انقلاب تحت رهبری معصوم با اهداف بزرگ انسانی و برنامه صد در صد اسلامی در پهنه گیتی به وقوع می‌پیوندد اما از نظر روند کاری، همانند دیگر تحولات کوچک وابسته به نیروی انسانی و حمایت مردمی می‌باشد.

در این رابطه «سدیر صیرفی» در گفت و گویی با امام صادق (علیه السلام) درباره عدم قیام می‌گوید: حضرت مرا به خارج مدینه برد تا آنکه وقت نماز، در محلی پیاده شدم. امام صادق (علیه السلام) به جوانی که در آن نزدیکی بز می‌چراند نگاهی کرد و فرمود: ای سدیر! به خدا قسم! اگر پیروان من به تعداد این بزها بودند، بر جای نمی‌نشستم (و قیام می‌کردم). سدیر گوید: بعد از تمام شدن نماز، حیوانات آن گله را شمردم و یافتم که عدد آنها از هفده تجاوز نمی‌کند.

تعداد یاران حضرت
۳۱۳ نفر از اطراف جهان و دورترین نقطه‌ها جمع شده و به امام قائم علیه السّلام می‌پیوندند، چنان که در حدیثی از امام باقر علیه السّلام بیان شده: «یَجمَعُ اللهُ مِن أَقاصِی البِلادِ عَلی عِدَّةِ أَهلِ بَدرٍ ثَلاثَمِأَةَ وَ ثَلاثَ عَشَرَ رَجُلاً؛ [۳] خداوند برای حضرت قائم علیه السّلام از دورترین شهرها، به تعداد جنگ آوران جنگ بدر، ۳۱۳ مرد را جمع می‌کند.» بعد از آشکار شدن دعوت حضرت، تعداد ده هزار نفر، به امام مهدی علیه السلام می‌پیوندند. امام جواد علیه السلام فرمودند: زمانی که سیصد و سیزده نفر از یاران خاص امام قائم علیه السلام به خدمت آن بزرگوار رسیدند حضرت، دعوتش را به جهانیان آشکار می‌کند و وقتی این تعداد به ده هزار نفر رسید، به اذن خداوند متعال قیام مسلحانه می‌کند. [۴]

آیا ۳۱۳ نفر تکمیل نشده است تا ظهور محقق بشود؟
برای این سوال می‌توان از چند جهت پاسخ داد از جمله:

۱. تحقق این شرط، لازم است، ولی کافی نیست، بلکه باید زمینه‌های دیگر نیز فراهم شود که از مهم‌ترین آن‌ها، قابلیت مردم برای پذیرش دولت حق است. به این معنا که عموم مردم و جامعه بشری باید به درجه‌ای از معرفت برسند که دریابند حکومت‌ها و مکاتب ساخته‌ی بشر، جواب گوی نیاز مردم نیست و به وسیله‌ی این‌ها، سعادت و عدالت واقعی به بشر هدیه نمی‌شود.

مرحوم خواجه طوسی، علت غیبت امام را کوتاهی مردم می‌داند؛ چرا که اعمال و کردار مردم، باعث شد امام از میان مردم برود. بنابراین باید مردم از راه غلطی که رفته‌اند برگردند و امام را بخواهند تا ظهور صورت گیرد.

۲. مانند بسیاری از امور دیگر برای ما معلوم نیست که یاران حضرت تکمیل شده اند یا نه؟ چون در مورد این نفرات، تنها جز شمردن صفاتی از آنان، در روایات چیزی موجود نیست و نام آنان به خصوص ذکر نشده است، به جز چند تن از پیامبران مانند: حضرت عیسی علیه السلام. [۶] در نتیجه ظهور، تابع مقدمات و شرایطی می‌باشد و تا این شرایط مهیا نگردند ظهور محقق نمی‌شود و ۳۱۳ یار، شاید تکمیل شده باشد و شاید نشده باشد؛ چون ما هیچ اطلاعی نداریم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. Ghodrat می‌گوید

  اول اینکه برابر صحبت های مداحان باید دنیا را ظلم و جور فرا بگیرد تا آن حضرت قیام کند. دوم اینکه در یک کلاس درس پرسیدند با وجود این همه آدم پرمدعا آیا ۳۱۳نفر یار ندارد. جوابی نداشتم بدهم اگر کسی می تواند بنده را هم راهنمایی کند.

 2. مهر می‌گوید

  این تعداد و اعداد افکار صهیونیسم و بهاییت را وارد دین اسلام و تشیع نکنید این تازه مسلمان شدگان دو رو این ارقام را به خوردتان ندهند

 3. علی می‌گوید

  ۱- یاران امام لزوما از قدیسان نیستند پس دنبال آدم خاصی با معیار دنیوی خودتون نباشید
  ۲-

 4. ناصر می‌گوید

  اول اینکه حتما ۳۱۳نفر نباید باشن این عدد تعداد فرماندهان اصلی هست و بسیار بیشتر ازاین تعدادهست دوم اول باید شیعیان انقدر قدرت داشته باشن تاازامامش بتوانن دفاع کنن قرار نیست معجزه بشه باید خوده شیعه بتواند ازخودش وامامش دفاع کنه این اعدادمهم نیستن وشاید ساخته یهودباشه که دردین ما داخل شده.پس بجایه شبهه انداختن دردین مردم وناامیدکردن مردم سعی کنید ازرسانتون درراه کمک به معلومات وزندگی مردم استفاده کنید