آیا بعد از مرگ هم امکان توبه وجود دارد؟

مبلغ/ حجت‌الاسلام حائری‌زاده استاد حوزه و دانشگاه، درباره امکان توبه و هدایت بشر پس از مرگ توضیح داد.

به گزارش «مبلغ» به نقل از باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام مهدی حائری زاده استاد حوزه و دانشگاه، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توبه بشر بعد از مرگ هم امکان دارد، گفت: بعد از مرگ امکان توبه وجود ندارد؛ یعنی هر کسی تا دم مردن وقت توبه دارد تا گذشته خودش را اصلاح کند اما این‌طور  نیست که به هیچ وجه راه نجاتی وجود نداشته باشد. بعد از مردن افرادی که شرایط خاص داشتند و اگر شرایطش را داشته باشند به شفاعت می‌رسند و رحمت خدا شامل حالشان خواهد می شود. ولی توبه تنها در دنیاست و تا دم مرگ امکان دارد و عالم دیگر بحث شفاعت و رحمت خداوند است.

آیاتی هم داریم که هرچه صدا می زنند «رب الرجعونی لِابی اعمل صالح فی ما ترکت» خدایا من را به دنیا برگردان تا گذشته خودم را جبران کنم و خطاب می رسد کَلا یعنی دنیا تمام شد و امکان توبه نیست؛ اما درصورتی که فرد شرایطش را داشته باشد و مورد رحمت خدا قرار بگیرد، مدتی به واسطه اعمال زشتی که انجام داده، عذاب می کشد و بعد مورد عفو و بخشش قرار می گیرد.

وی در ادامه درباره امکان هدایت بعد از مرگ بشر، اظهار کرد: در روایات یکسری سیرهای معرفتی بعد از مردن وجود دارد مثلا برای کسانی که مستضعف بودند و یا بچه‌هایی که نابالغ بودند و از دنیا رفتند. در روایت داریم که حضرت زهرا (س) و حضرت ابراهیم (ع)   مأمور هستند که مستضعفان فکری، یعنی کسانی که مستضعف اعتقادی هستند را تعلیم بدهند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.