ضرورت استفاده از انرژی خورشیدی در مساجد بزرگ جهان

مبلغ/ گروه صلح سبز در گزارش اخیر خود اعلام کرده که نصب پنل‌های خورشیدی در اماکن مذهبی مانند مسجد الحرام می‌تواند به محافظت از سیاره زمین کمک کند.

به گزارش «مبلغ» به نقل از ایکنا به نقل از The National News، بر اساس گزارش صلح سبز، نصب پنل‌های خورشیدی در ۱۰ مسجد بزرگ خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا باعث صرفه‌جویی در انتشار هزاران تن دی‌اکسید کربن در سال می‌شود.

از جمله مساجدی که مورد تجزیه و تحلیل فنی دقیق در گزارش این گروه حافظ محیط زیست قرار گرفته‌اند، می‌توان به مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه اشاره کرد.

مسجد مرکزی گلاسکو، در شهر اسکاتلند که کنفرانس تغییرات آب و هوایی Cop۲۶ در آن اخیراً برگزار شد، در حال نصب پنل‌های خورشیدی با بودجه گروه خیریه امداد اسلامی (The Islamic Relief) است.

این گزارش از سوی گروه‌های زیست محیطی مانند ابتکار مساجد سبز(The Green Mosques Initiative)، گروه صلح سبز و کارشناسان حوزه محیط زیست که هدف آن حمایت از جوامع مسلمان است، منتشر شد.

قوا نکات (Ghiwa Nakat)، مدیر اجرایی صلح سبز خاورمیانه و شمال آفریقا، در این گزارش نوشته است: این گزارش این پتانسیل را نشان می‌دهد که امت اسلام  باید بخشی از راه حل باشند. نه تنها به دلیل مزایای مستقیم زیست محیطی «سبزسازی» این مساجد، بلکه به دلیل پتانسیل آنها برای تأثیرگذاری بر مردم به عنوان مراکز فرهنگی، معنویت و زندگی اجتماعی.

در بخش دیگری از این گزارش آمده که راه حل پنل‌های خورشیدی می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد و در هزینه‌ها صرفه جویی کند. در صورت نصب پنل‌های خورشیدی در ۱۰ مسجد بزرگ خاورمیانه و شمال آفریقا، انتشار دی‌اکسید کربن سالانه ۱۲۰۲۵ تن کاهش می‌یابد. بزرگترین صرفه‌جویی در مسجد النبی رخ خواهد داد که در آن انتشار دی‌اکسید کربن به ۳۱۹۹ تن در سال می‌رسد.

به گفته محققان، این پنل‌ها بین ۲۳ تا ۱۰۰ درصد انرژی مورد نیاز هر مسجد را تشکیل می‌دهند.

هزینه نصب و راه‌اندازی محاسبه شده می‌تواند ۳,۱ میلیون دلار در مسجدالنبی باشد که گران‌ترین رقم است، اما این مبلغ ظرف ۸ سال بازپرداخت می‌شود.

از دیگر مساجدی که در این گزارش به آنها اشاره شده می‌توان به مسجد الازهر در قاهره، مسجد ملک حسن دوم در کازابلانکا، مسجد جامع لاهور و مسجد اعظم الجزیره اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.