وقتی دجال بلاگردان خانواده‌های ایرانی می‌شود/ آیا چشم زخم صحت دارد؟

مبلغ/ متاسفانه برخی افراد راه حل های خرافی ای را انتخاب می کنند که نه تنها ریشه در اسلام و سبک زندگی دینی ما ندارد بلکه گاه باعث پیروی از عقاید شیطان‌پرستی می‌شود.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، قطعا در زندگی روزمره شما نیز اتفاقات ناگواری پیش می آید که خود یا اطرافیان تان مسبب آن را چشم زخم می دانید و برای رفع آن، کارهایی مثل شکستن تخم مرغ، دود کردن اسپند و… انجام داده اید. اما آیا به نظر شما وجود چشم زخم حقیقت دارد و یا اقداماتی که در جهت برطرف کردن آن صورت می گیرد صحیح اند؟

چشم زخم یعنی دیگران از اموال، اعمال و حتی ویژگی‌های شخصیتی  ما شگفت زده شوند و این شگفتی تا حدی باشد که باعث از بین رفتن بخشی از دارایی های معنوی یا مادی ما شود. متاسفانه با وجود اینکه برخی افراد چشم زخم را افکار خرافی‌ای می دانند اما روایات و احادیث متعددی وجود دارد که نه تنها وجود آن را تایید می کند بلکه قدرت آن را بیشتر از قدر الهی می‌داند.

همانطور که رسول اکرم می‌فرمایند: «اگر چیزی بر قدر الهی سبقت بگیردچشم‌زخم است.»(مجمع البیان جلد۵صفحه ۴۲۸)

در روایت دیگری نیز امام صادق (ع) درباره خطر چشم زخم هشدار می دهند و می فرمایند: «اگر قبرها برای شما گشوده شوند همانا خواهید دید که اکثر مردگان شما با چشم زخم مرده اند زیرا چشم زخم حقیقت دارد.»

امیرالمومنین نیز آن را از حقایق نظام عالم معرفی کردند و می فرمایند (العین حق ) یعنی چشم زدن حق است و در ادامه می گویند (و الرقی حق) و توسل به دعا برای رفع آن حق است.

با تامل در سخن امیرالمومنین؛ فرد مومن و مسلمان برای در امان ماندن از چشم زخم باید اقداماتی انجام دهد اما متاسفانه برخی افراد راه حل های خرافی ای را انتخاب می کنند که نه تنها ریشه در اسلام و سبک زندگی دینی ما ندارد بلکه گاه باعث پیروی از  عقاید شیطان نیز پرستی می‌شود.

شکستن تخم مرغ؛ اسراف یا انفاق؟

یکی از راه های رایج دفع چشم زخم شکستن تخم مرغ است حتی گاهی برای تاثیر سریع‌تر نام‌ها و خطوط عجیبی روی آن کشیده می شود که بیشتر به طلسم و جادو شبیه است اما اینکه چه رابطه ای بین شکستن تخم مرغ و دفع چشم زخم وجود دارد منبع خاص و روایتی ندارد که به آن اشاره داشته باشیم .در مقابل احادیث متعددی درباره ی انفاق و رفع بلا در دسترس است برای مثال پیامبر اسلام می فرمایند:صدقه هفتاد نوع بلا و درد را برطرف می کند.

شایسته است این رفتار خرافی از سبک زندگی مان حذف کنیم و انفاق را جایگزین آن کنیم تا هم از اسراف جلوگیری کنیم و هم تاثیر بیشتری در پیشگیری از چشم زخم مشاهده کنیم.

خرافاتی بنام تک چشم آبی

جالب است بدانید نماد چشم نظر یا نظر قربانی که امروزه به عنوان نماد چشم زخم شناخته می شود و در خانه های ایرانی‌ها، اتومبیل ها و جواهرات تزئینی استفاده می شود هیچ برهان و مستند شرعی ندارد. در فرهنگ  باستان افرادی که چشم آبی داشتند مقدس و خوش شانس تلقی می شدند و در فرهنگ مدرن،  چشم آبی نوعی حرز در برابر بلا محسوب می‌شود که البته خرافه است.

برخی معتقدند این نماد چشم آبی در حقیقت چشم دجال یا همان شخصیت شیطانی  ای است که در زمان پیش از قیامت وانمود می کند که حضرت مسیح است. چرا که طبق احادیث شیعه و اهل تسنن دجال یک چشم دارد و چشم دیگر آن نابینا است از سوی دیگر در اکثر ادیان الهی موجودات شیطانی با رنگ آبی مشخص می شوند با فرض بر صحت این مسئله بسیاری از ما نه نتها درگیر خرافه های پیرامون چشم زخم شدیم بلکه ناخواسته از یک نماد شیطانی بجای توسل و دعا برای رفع بلا استفاده کرده ایم.

اسپند و تاثیراتش بر چشم زخم

دود کردن دانه های اسپند از جمله رفتار هایی است که بسیار در آداب و رسوم ما دیده می شود هرچند این رفتار در جهت رفع بلا، ریشه دینی و مذهبی ندارد اما با عقل و شرع نیز منافات ندارد. البته دود کردن اسپند به دلیل خواص آرامش بخش و درمانی‌ای که دارد از سوی ائمه توصیه شده است همانطور که امام علی می فرماید:هیچ بوته اى از بوته‌هاى اسپند نمى‌روید، مگر این که فرشتگانى با آن هستند و آن را تا هنگامى که بِدان کس که مى رسد، برسد، حفاظت مى‌کنند. ریشه اسپند، نشاط‌آور و شاخه آن، درمان هفتاد و دو درد است.

راهکار های برای در امان ماندن از چشم زخم

۱/خواندن آیه و «ان یکاد الذین…» برای رفع چشم زخم مفید است.

۲/ هنگام اذان، با صوت جهر و آشکار{صدای بلند مثل نماز صبح}، اذان بگویید.

۳/ پس از نماز صبح ۵۰ آیه از قرآن را با صوت جهر و آشکار تلاوت نمایید.

۴/ دو سوره‌ی معوّذتین (فلق و ناس) را زیاد بخواند.

۵/ پیش از خواب ۴ قل (یعنی سوره‌های کافرون، توحید، ناس و فلق) را بخوانید.

۶/ همراه خود قرآن داشته باشید.

۷/ آیه الکرسی را فراوان بخوانید وآن را نوشته و در خانه نصب کنید.

۸/ صدقه دادن و تکرار معوذتین و تکرار لاحول و لا قوۀ الا بالله.

۹/ حرز امام جواد علیه السلام را همراه داشته باشید مثلاً در انگشتری.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.