گزارش خبرگزاری فرانسه از طرح ممنوعیت حیوانات خانگی در ایران/ مشکل ویرانگر اجتماعی یا نقض حقوق مردم؟

به گزارش «مبلغ» به نقل از عصر ایران، خبرگزاری فرانسه گزارش داد قانون جدید هر روزه تعداد بیشتری از صاحبان حیوانات خانگی را در برابر کسانی قرار می‌دهد که این اقدام را حرکتی رو به انحطاط می‌دانند و براساس قوانین اسلام معتقدند که سگ‌ مانند خوک نجس است.

طرح جنجالی “ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی” در ایران واکنش‌های داخلی و خارجی زیادی در بر داشته و خشم بسیاری از جمله صاحبان حیوانات خانگی را برانگیخته است.  براساس این یکی از مفاد این طرح متخلفان و صاحبان حیوانات خانگی جریمه خواهند شد و حیوان خانگی آنها ضبط می‌شود. فضای مجازی ایران در ماه گذشته از واکنش به این طرح پر شد و بسیاری با طعنه، خنده، شوخی به نقد از این طرح جنجالی پرداختند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره این طرح جنجالی به واکنش‌ها و عکس العمل صاحبان حیوانات خانگی در ایران، فروشندگان لوازم حیوانات و موافقان آن پرداخته است.”مصطفی” یکی از دوستداران حیوانات در ایران از پیشنهاد نمایندگان فوق محافظه‌کار مجلس درباره ممنوعیت نگهداری از حیوانات خانگی بسیار خشمگین است و می‌گوید: “نه، گربه من خطرناک نیست”.این جوان ۲۵ ساله که در خیابان شلوغ اسکندری یک مغازه لوازم مخصوص حیوانات خانگی راه انداخته از طرح پیشنهادی، مات و مبهوت است. او با ناباوری در باره لایحه ارائه شده ماه پیش گفت: کروکودیل‌ها را می‌توان خطرناک نامید اما خرگوش، سگ و گربه چگونه خطرناکند؟

خبرگزاری فرانسه نوشت: قانون جدید هر روزه تعداد بیشتری از صاحبان حیوانات خانگی را در برابر کسانی قرار می‌دهد که این اقدام را حرکتی رو به انحطاط می‌دانند و براساس قوانین اسلام معتقدند که سگ‌ مانند خوک نجس است.براساس گزارش رسانه‌ها، اخیرا حدود یک چهارم نمایندگان ایران (۷۵ نفر) متنی را با عنوان “صیانت از حقوق عامه مقابل حیوانات خطرناک” امضا کردند.طرفداران و امضا کنندگان در مقدمه طرح، زندگی انسان‌ها زیر یک سقف با حیوانات خانگی و اهلی را به عنوان “مشکل ویرانگر اجتماعی” محکوم کردند. آنها در توضیحات خود افزودند که این پدیده “به تدریج می‌تواند سبک زندگی ایرانی و اسلامی را تغییر دهد” و “روابط عاطفی نسبت به حیوانات را جایگزین روابط انسانی و خانوادگی” کند.

قانون پیشنهادی “واردات، تولید، تکثیر، پرورش، بزرگ کردن، خرید و فروش، حمل و نقل و گرداندن اعم از پیاده و یا با خودرو، نگهداری حیوانات وحشی، نامتعارف، مضر و خطرناک” را ممنوع می‌کند.نام  حیواناتی مانند “کروکودیل (تمساح)، لاک پشت، مار، سوسمار، گربه، موش، خرگوش، سگ، سایر حیوانات نجس‌ و میمون” در لیست حامیان طرح ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی قرار دارد.

هرج و مرج، فساد، نافرمانی

براساس این طرح متخلفان و صاحبان حیوانات خانگی جریمه خواهند شد.این جریمه حدود ۱۰ تا ۳۰ برابر “حداقل دستمزد ماهانه” و حدود ۹۸ دلار یا ۸۷ یورو بوده و به “مصادره” حیوان نیز منجر می‌شود.از طرفی خودروهای مورد استفاده برای حمل حیوانات نیز برای ۳ ماه توقیف خواهد شد.

رونامه اصلاح طلب شرق در اواخر آبان ۱۴۰۰ در این باره نوشت: “پرواضح است اجرای چنین طرح‌های بازدارنده‌ شدیدی مخالف میل عمومی بوده و قطعا موجبات هرج‌ومرج و ایجاد فساد و سرپیچی جمعی از قوانین خواهد بود که این امر در جوامع از نظر حقوقی امری ناپسند است و باعث افول شأن قانون‌گذاری و اجرای قوانین می‌شود”. این روزنامه نوشت: “زندگی با حیوانات به یک فرهنگ عمومی تبدیل شده است”.

برخی از کاربران اینترنتی با طعنه، کنایه و سرزنش به این طرح واکنش نشان دادند.”یگانه خدامی” روزنامه نگار در حساب کاربری توییترش نوشت: “چند بار گربه ها به دنبال بلعیدن شما بوده‌آند که آنها را وحشی، مضر و خطرناک بدانید”؟یک نفر دیگر با انتشار عکسی از بچه گربه اش نوشت:” از زمانی که قانون پیشنهادی را شنیده‌ام  به گربه ام “جنایتکار” می‌گویم”.یک هنرپیشه زن که خواست نامش فاش نشود گفت که تظاهراتی را علیه طرح ممنوعیت حیوانات خانگی در مقابل ساختمان مجلس برنامه‌ریزی کرده که به دلیل فشارهای وارده، ایده آن را کنار گذاشته است.در مواجه با اعتراض عمومی تعداد کمی از نمایندگان مجلس حاضر به دفاع از این لایحه هستند.

“موسی غضنفرآبادی” کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران که این متن را امضا کرده در این باره گفت: “به صورت کلی با این پروژه موافقم اما با برخی از بندهای آن مخالفم”.

حقوق حیوانات، حقوق بشر

“سمیه رفیعی” یکی دیگر از نمایندگان مجلس تهران می‌گوید: “قانونی لازم است که طی آن مشخص شود کدام حیوانات را می توان نگه داشت و کدام را نه”. وی به عنوان رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ایران گفت: “هیچ کس نمی‌تواند خدمتی که حیوانات به انسان ارائه می‌دهند را انکار کند اما این حوزه باید تنظیم شود”. “این اساس زندگی اجتماعی است”.

او گفت: “جدای از لایحه ممنوعیت حیوانات خانگی “دولت پیش نویس لایحه‌ای را تهیه کرده که به تنوع زیستی و حیات وحش توجه ویژه ای دارد”. این لایحه هم به حقوق حیوانات و هم به حقوق انسان می پردازد”.او به خبرگزاری فرانسه گفت: “این فقط یک طرح است و اینکه موفق می‌شود موضوع دیگری است”.

در خیابان اسکندری که بورس فروش لوازم حیوانات خانگی محسوب می شود، فروشندگان از اجرای این قانون هراس دارند. محسن ۳۴ ساله گفت: “ممکن است هزاران شغل از بین برود”. همسرش مینا گفت که او بیشتر نگران سگش است.مینا که سگش را در نزدیکی او بود، گفت: چرا باید او را در خانه زندانی کنم؟ نمایندگان مجلس می‌گویند زوج‌های جوان امروزی به خاطر داشتن سگ فرزند نمی‌خواهند. این احمقانه است. او افزود: سگ دلیل این موضوع (بچه نداشتن) نیست. بلکه شرایط اقتصادی است که به ما اجازه بچه دار شدن نمی‌دهد”. او افزود: زمانی ماهواره ممنوع شد اما مردم همچنان به استفاده از ماهواره ادامه دادند اما با ترس و اضطراب دادند. از این به بعد مردم از حیوانات خود در خانه مراقبت می‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.