فقط پسردارها بخوانند/این جمله ها را هیچوقت به کار نبرید!

مبلغ/ برخی تفاوت های تربیتی بین والدینی که دارای فرزند پسر و دختر هستند، وجود دارد. مثل اینکه استفاده از برخی واژه ها یا جمله ها برای پسرها و دخترها چه نفع یا سودی دارد و چه چیزهایی در فرایند تربیتی آنها موثر و مهم است.

به گزارش «مبلغ» به نقل از فارس، تربیت فرزند از دیرباز جزو مسائل اساسی و بنیادی در جامعه و به ویژه دین اسلام محسوب می شده است، به ویژه در دنیای امروز که رشد گسترده تکنولوژی اینترنت و فضای مجازی را شاهد هستیم، از یک جایی به بعد دیگر موضوع تربیت خیلی سخت تر می شود. حتی خود غرب هم این روزها فهمیده که رایانه، سرگرمی های تلویزیونی و سینمایی و اینترنتی بنیان خانواده را سالم تربیت نمی کند، بنابراین تربیت می بایست از درون خانواده و از سوی والدین صورت بگیرد.

در عرصه مباحث تربیتی گاه پیش می آید که در تربیت فرزند دختر و پسر تفاوت هایی می بایست والدین قائل شوند مثل اینکه گفتن برخی جملات یا انجام دادن برخی کارها نزد یا در کنار فرزندان دختر و پسر با هم فرق دارد. تفاوت های جسمی، روانی و شناختی دختران و پسران باعث می شود که والدین نیاز باشد ظرافت هایی را در این تربیت آنها به کار ببرند که در این گزارش به برخی از این مباحث در ارتباط با تربیت فرزند پسر می پردازیم.

 *مرد که گریه نمی کنه!

یکی از موارد ممنوعه در تربیت فرزند پسر این است که به او یاد دهیم گریه نکند با این جملات که:

«مگه تو دختری گریه می‌کنی؟ مرد که گریه نمی کنه!»

گریه باعث تخلیه احساس غم و ناراحتی و سبک شدن یک انسان سالم (صرف نظر از جنسیت اش) می شود. در غیر اینصورت شما عملا به پسرتان یاد داده اید که احساساتش را تخریب کند و بروز ندهد!

*پسر لباس رنگ روشن نمی پوشه!

یکی دیگر از موارد اشتباه تربیتی این است که رنگ ها را جنسیت بندی کنیم. مثلا به پسرتان نگویید:

مگه تو دختری صورتی می خوای! پسرا که صورتی نمی پوشن!

اینکه فرزند پسر شما به رنگ صورتی یا سرخابی علاقه نشان دهد روحیه لطیف  و هنرمندانه او را نشان می دهد. رنگ ها را جنسیتی نکنید و اجازه دهید فرزندتان بدون حس قضاوت شدن، رنگ لباس و اسباب بازی هایش را بدون برچسب زنی انتخاب کند. خودش انتخاب کند و شما چه می دانید شاید اگر مانعش نشوید بعدا یک پیکاسوی دوم شود!

*پسر که کار خونه نمی کنه!

دادن مسئولیت به فرزند و کمک به مادر وظیفه تمام اعضای خانواده است اگر شما از آن دست آقایون هستید که که به پسرتان می گویید: پسرا که ظرف نمی شورن تو بشین خواهرت سفره رو جمع می کنه! یا شما به عنوان یک مادر به پسرت می گویی: پسرا که فقط کارای مردونه انجام می دن! برو به پدرت کمک کن!

قطعا شما در پسرتان ذهنیت سازی کردید تا در آینه یک مرد و همسر بی مسئولیت و نالایق تحویل جامعه دهید که دست به سیاه و سفید نمی زند و فقط شش متر زبان و ادعا دارد!

کمک گرفتن از فرزندان (چه دختر و چه پسر) باعث ایجاد حس مفید و ارزشمند بودن در کودک می شود.

*پسرا فقط با ماشین و شمشیر بازی می کنن!

این هم یکی از مواردی است که پسرها را در بازی نقش ها محدود می کند اینکه انتظار داریم خاله بازی نکنند فقط با توپ و چماغ و شمشیر بازی کنند. مگر مرد جنگ فقط می خواهید تربیت کنید؟ بنابراین به پسرتان نگویید:

پسرا که عروسک بازی و خاله بازی نمی کنن این کار دختربچه هاست! یا پسرا فقط با توپ و شمشیر و ماشین بازی می کنن!

پسربچه ها در حین خاله بازی نقش پدر، همسر و حتی هویت زنانه وجودشان را در نقش یک مادر تمرین می کنند. انها تمرین می کنند که چطور از یک عروسک حمایت و مراقبت کنند(درست مثل یک پدر خانواده) . بنابراین مانع بازی بچه هایتان نشوید. بگذارید هر طور که دوست دارند بازی کنند.

*مانع شیطنت های پسرانه او نشوید

گاه دیده می شود که والدین مانع بازی های بچه ها می شوند مخصوصا شیطنت های پسرانه که به نام بی فعالی برچسب می خورد.  پسرها نیاز دارند که انرژی شان تخلیه شود.

بنابراین بازی کردن و شیطنت هایشان را به شلوغ کردن منتسب نکنید و مانعشان نشوید. شما به عنوان پدر و مادر آگاه می بایست فضا را برای بازی بچه ها فراهم کنید.

اما چند نکته مهم در ارتباط با تربیت فرزند پسر:

-به پسرتان مسئولیت هایی را واگذار کنید

مثلا اجازه دهید در کارهای خانه به شما کمک کند و نگویید که اینها کار دخترانه است. مثلا پسرم می تونی سفره رو پهن کنی؟ پسرم می تونی پیش دست ها رو جلوی مهمون ها بزاری؟

-بگذارید احساساتش را بروز دهد:

بروز دادن احساسات به معنای دخترانگی نیست. هر انسانی می بایست انرژی روانی اش زمان ناراحتی یا عصبانیت خالی شود.  از باورهای نادرست مثل اینکه مرد که گریه نمی کند، جلوگیری کنید.

-محبت‌تان را به صورت فیزیکی به پسرتان نشان دهید:

برخی خانواده ها تصور می کنند که چون پسر دارند نباید اور ا ببوسند تا مرد بار بیایید درحالیکه این تفکر اشتباهی است  پسر هم چون دختر نیاز به محبت و آغوش و نوازش دارد . او را محکم بغل کنید و ببوسید و او را هدیه خداوند بدانید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.