خجالتی بودن کودک از نشانه‌ها تا راهکار‌ها

مبلغ/ یک روانشناس اجتماعی گفت: اشتباهات تربیتی والدین یکی از عوامل به وجود آمدن احساس خجالت در کودک است.

به گزارش «مبلغ»، علیرضا شریفی روانشناس اجتماعی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: خجالتی بودن در دوره‌هایی از زندگی امری طبیعی است و کودکان زیادی با این احساس مواجه می‌شوند، ولی گاهی احساس شرمساری تا بزرگسالی با او همراه است. این امر می‌تواند جنبه‌های مثبت و منفی همراه داشته باشد. از پیامد‌های منفی احساس خجالت می‌توان به اضطراب، احساس تنهایی و انزوا اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: خجالتی بودن سبب می‌شود تا کودک توانمندی‌های خود را به دلیل ترس از قضاوت دیگران و تمسخر، نادیده گرفته و احساس شکست کند.

شریفی به پیامد‌های مثبت خجالتی بودن نیز اشاره کرد و گفت: مراقبت از کودکان خجالتی راحت‌تر است، زیرا آنان از رفتار‌های پرخطر دوری می‌کنند. هم‌چنین حرف شنوی کودک خجالتی از والدین بیشتر است.

شریفی در مورد دلایل خجالتی بودن گفت: شرایط ژنتیکی مانند احساساتی بودن کودک و هم‌چنین مسائل اکتسابی در خجالتی بودن کودک موثر هستند. کودکی که توسط افراد مهم زندگی خود مورد انتقاد شدید قرار گرفته و یا بالعکس، حمایت فراوانی را از جانب خانواده دریافت می‌کند، احساس شرمساری در آن‌ها بیشتر است. هم‌چنین کاهش تعاملات اجتماعی و سرزنش خود به خجالتی بودن منجر می‌شود.

شریفی در پایان به راهکار‌ها اشاره کرد و گفت:

۱. والدین از اشتباهات تربیتی مانند داد زدن، تنبیه کودک و تحقیر پرهیز کنند. ۲. احساس اعتماد به نفس را در کودک افزایش دهند.

۳. کودک را مورد انتقاد و تمسخر قرار نداده و با او همدلی و همراهی کنیم.

۴. در مورد احساس خجالت با کودک گفت وگو کنیم و برای او توضیح دهیم که این امر، طبیعی است تا اضطراب کودک کاهش یابد.

۵. الگوی مناسبی برای کودک بوده و تعاملات اجتماعی خود را تقویت کنیم.

۶. رفتار‌های خوب کودک را تحسین کنیم.

۷. از مقایسه کودک با دیگران پرهیز کرده و به او حس رقابت را القا نکنیم.

۸. مشارکت کودک در کار‌های گروهی مانند تیم‌های ورزشی و … موجب تقویت مهارت‌های اجتماعی او می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.