زندگی چهره ماندگار رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دو عکس منتشرنشده از دوران جوانی‌اش

مبلغ- نگاهی به زندگی و آثار و خدمات مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی شیخ‌الاسلامی که رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و منتخب همایش چهره های ماندگار ایران بود.

به گزارش «مبلغ» به نقل از خبرآنلاین، آنچه در پی می آید مختصری از زندگی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی شیخ‌الاسلامی است که به همراه  دو تصور منتشر نشده از دوران جوانی ایشان تقدیم مخاطبان شده است:

دکتر علی شیخ‌الاسلامی سال ۱۳۱۵ در استهبان در استان فارس دیده به جهان گشود. دوره دبستان و دبیرستان را تا سیکل اول متوسطه، در دبستان و دبیرستان مغربی طی کرد. هم‌زمان درس‌های حوزوی و طلبگی را زیر نظر پدرش، آقا میرزا ابوالقاسم، معروف به (علامه) ادامه داد. تحصیلات کلاسیک را نیز به صورت داوطلب آزاد در استهبان و شیراز ادامه داد و با عنوان رتبه اول موفق به کسب دیپلم ادبی گردید.

در کنکور زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز شرکت کرد و پذیرفته شد. چهار سال بعد با رتبهٔ نخست از آن دانشگاه درجهٔ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی گرفت و طبق مقررات دانشگاهی قرار بود او را به عنوان دانشجوی رتبه اول به خارج اعزام کنند اما استادان دانشگاه تهران ترجیح دادند تا در ایران ادامه تحصیل دهد.

ایشان قبل از شروع دوره دکتری در امتحان دانشسرای تربیت دبیر شرکت کرد و با رتبه اول پذیرفته شد و مدتی در شهر فسا به تدریس پرداخت. دکتر شیخ‌الاسلامی در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجه دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران نایل آمد و از مرداد ۱۳۵۰ در همان دانشگاه به تدریس پرداخت. از سال ۱۳۵۷ تصدی دانشگاه‌های علامه طباطبایی تهران و تربیت معلم تهران یا دانشگاه خوارزمی فعلی را به عهده داشته و سال‌ها به عنوان مدیریت گروه و ریاست دانشکده ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران مشغول به تدریس و خدمت بوده‌است.

از دکتر شیخ‌الاسلامی علاوه بر مقالات متعدد به زبان فارسی و زبان عربی، کتاب‌هایی در زمینه‌های اعتقادی، عرفان عملی، مسائل کلامی و ادبی تألیف یا ترجمه شده و به چاپ رسیده یا آماده نشر می‌باشد. دکتر شیخ‌الاسلامی علاوه بر کار تدریس در بسیاری از همایش‌های داخل و خارج کشور در زمینهٔ زبان و ادبیات فارسی به ارائه سخنرانی پرداخته و به مناسبتهای مختلف مذهبی و فرهنگی و ادبی در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه هایی داشته‌است. پدر دکتر شیخ‌الاسلامی آقا میرزا ابوالقاسم معروف به علامه اصطهباناتی از شاگردان آیت‌الله حاج شیخ جعفر محلاتی بوده‌اند.

دکتر شیخ‌الاسلامی ضمن تحصیلات کلاسیک و دروس حوزوی در سن شانزده سالگی به دست دایی خویش حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمد مؤیدالاسلام به عمامه و لباس روحانیت مفتخر گردیدند.

دکتر شیخ‌الاسلامی بیشترین تأثیرپذیری را از شخصیت و اخلاق آیت‌الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی در شیراز و آیت‌الله جناب مؤمن در استهبان داشته‌اند. دکتر علی شیخ‌الاسلامی در دوره هشتم (سال ۱۳۸۹) به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران معرفی شد.

نگاهی به آثار و کتاب‌ها:

– زندگی‌نامه خدیجه کبری و فاطمه زهرا سلام الله علیها، تألیف هاشم الحسنی ترجمه دکتر شیخ الاسلامی، تهران، مؤسسه اهل البیت بنیاد بعثت، ۱۳۶۰.

– جلد چهارم الغدیر تهران، کتابخانه بزرگ اسلامی، ۱۳۶۲.

– برگزیده متون ادب فارسی دانشگاه، مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۶۸.

– «راه و رسم منزلها»، تهران، مرکز نشر فرهنگی آیه، ۱۳۷۹.

– خیال، مثال و جمال در عرفان اسلامی، تهران، انتشارات فرهنگستان هنر، ۱۳۸۳.

فهرست مقاله‌ها:

– انسان کامل در فصوص و مثنوی

– تلقی مولوی از مسایل فلسفی

– ویژگی‌های نظام آموزشی اسلام

– تاریخ در تنزیل

– از جهاد تا شهادت

– شعر و شرع

– مقدمه‌ای بر شرح بوستان سعدی

– ویژگی‌های عرفان امام خمینی (ره)

– جهانی سازی

– اهمیت ادبیات و لزوم تجدید نظر در مبادی و مسایل آن

– ختم ولایت

– ولایت در آثار سعدی

– هستی از دیدگاه ابن عربی و امام

– تاریخچه دانشکده ادبیات

– شعر و عرفان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.